Board Members

Board Members

Overview
Profile

Janice Rutherford

Appointed Member - Chair

Janice Rutherford

Appointed Member since July 21, 2015 
Appointed by Board of Supervisors
Administrative Committee
Executive Committee
Term expires December 31, 2022

Profile

Neal Waner

Appointed Member - Vice Chair

Neal Waner

Appointed Member since December 7, 2010
Appointed by Board of Supervisors
Executive Committee
Investment Committee (Chair)
Term expires December 31, 2021

Profile

Marc Bracco

Elected Member

Marc Bracco

Safety Member since January 1, 2019
Administrative Committee (Chair)
Term expires December 31, 2021

Profile

Louis Fiorino

Elected Member

Louis Fiorino

General Member since January 1, 2011
Executive Committee
Investment Committee
Term expires December 31, 2022

Profile

Jean-Rene Basle

Appointed Member

 Vacant

Appointed Member since March 24, 2020
Appointed by Board of Supervisors
Administrative Committee
Term expires December 31, 2022

Profile

Michael Kennedy

Appointed Member

Michael Kennedy

Appointed Member since January 1, 2019
Audit Committee (Chair)
Appointed by Board of Supervisors
Term expires December 31, 2021

Profile

Ensen Mason

Auditor-Controller/Treasurer/Tax Collector - Ex Officio Member

Ensen Mason

Appointed Member since January 7, 2019
Audit Committee
Investment Committee

Profile

Dawn Stafford

Elected Member

Dawn Stafford

Retired Member since January 1, 2011
Administrative Committee
Term expires December 31, 2022

Profile

Vere Williams

Elected Member

Vere Williams

General Member since January 1, 2015
Audit Committee
Term expires December 31, 2021

Profile

Harry Hatch

Elected Member - Alternate

Harry Hatch

Alternate Retired Member since January 1, 2020
Audit Committee
Term expires December 31, 2022

Profile

John Johnson

Ex Officio Member - Alternate

John Johnson

Member since May 3, 2018

Profile

Jared Newcomer

Elected Member - Alternate

Jared Newcomer

Alternate Safety Member since January 1, 2016
San Bernardino County Fire Department
Investment Committee
Term expires December 31, 2021

Notification

Coronavirus Updates

Our office is currently closed to the public, but we're working and available to assist you. Pension payments are on schedule and we are processing retirements. Visit our coronavirus (COVID-19) resource page for more information.

Log in

Commands